FOTOD: Mart Sanderi kunstigalerii avamine tõi kokku eliidi

 (10)

FOTOD: Mart Sanderi kunstigalerii avamine tõi kokku eliidi
ERAKOGU

Eile avas muusik ja saatejuht Mart Sander oma uue kunstigalerii Tõnismäel, Rahvusraamatukogu vastas. Senini paiknes tema galerii Sakala tänaval. Uues galeriis uudistasid kunsti nii Maria Avdjuško, Eve Kivi, Liina Orlova kui ka Margus Tsahkna.


Värskelt remonditud pinnale tõttasid õhtutundidel prominentsed külalised nii muusika-, poliitika-, kultuuri- kui ärimaailmast. Shampanja voolas keskööni, mil seltskond siirdus järelpeole Cafe VS-i.

Galerist Mart Sander mainib siiski, et peod ja trallid on galeriis harva esinevad nähtused. „Hall argipäev Eesti galeriis võib tähendada vaid kümmetkond külastajat,“ ütleb ta. „Selleks, et maja iga päev täis oleks, peaks pidevalt näitusi vahetama ja tasuta jooke valama.“

Tänasest külastajatele avatud väljapanekus näeb teoseid, mis reede õhtul lähevad enampakkumisele „Antiigireporteri“ kevadoksjonil. Koloriitsemaks leiuks on eesti kunsti gigandi Nikolai Triigi 1915.aastal maalitud teos „Vana aed“, mille alghinnaks on 68 500 eurot ehk ligi 1,1 miljonit krooni. Sander leiab siiski, et ka rasketel aegadel ei ole see hind laest võetud.

„Teos on huvitava saatusega, kuulunud Eesti iseseisvuse märtrile Jüri Vilmsile ja alates 1940.aastast olnud kirjas kui „kadunud“ või „hävinud“ teos. 2009.aastal see leiti ning oli enampakkumisel hinnaga 59 500 eur. Võib muidugi küsida, kas on õigustatud see, et nüüd on teos veel kümne tuhande võrra kallim? Aga nii ta on, hinnad tõusevad igas valdkonnas ja kunst ei ole erand. Viie aasta pärast võib hind vabalt veel kümne tuhande võrra kõrgem olla.“

VAATA FOTOSID:

Kõige kalimaks teoseks praegu avatud näitusel Mart Sander seda aga ei hinda: tema poolt eelmisel aastal Shveitsist Eestisse toodud Johann Köleri maal võiks galeristi sõnul veel tunduvalt kallimaks osutuda, sest Köleri teosed on Eestis oksjonitel sisse toonud üle 2,5 miljoni krooni. Seda aga Sander müüa ei ihka – vähemalt veel mitte. Samuti lisab ta, et kõrge hind ei tohiks kedagi ära ehmatada, sest ka saja-paarisaja euroga võib endale saada mõne eesti kunstniku graafilise lehe või akvarelli.

„Antiigireporteri“ kevadoksjoni näitus jääb avatuks tänasest kuni esmaspäevani, mil ostetud teosed uutele omanikele üle antakse, müümata jäänud maalid aga endistele omanikele tagastatakse.

Loe veel

Väljapanek, milles on üle 50 kunstiteose, on külastajatele tasuta; galerii Tõnismägi 3 on neil päevil avatud kl 12 – 19.  Täna õhtul näeb Kanal 2 erisaadet „Kõik müügiks“, milles Mart Sander ja Eve Kallaste uurivad Eestis ostetava-müüdava kauba telgitaguseid. „Antiigireporteri“ kevadoksjon, mille tulust toetatakse MTÜ Maarjakodu puuetga laste kunstiteraapiat, leiab aset 16.mail kell 18.00.  Kunstiteoste nimistut ning hindu võib näha siit: www.kunstioksjon.soov.ee

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare